יום השואה בבית

הורים יקרים, יום השואה ויום הזיכרון מזמנים לנו כהורים וכמחנכים את הדילמה מתי, כיצד ומה נכון לספר ולדבר עם הילדים.

מצד אחד, לחנך לערכים הקשורים לימים אלו, לאפשר להם הכרות עם ההיסטוריה של העם והמדינה, ולחברם למורשת שלנו, ומצד שני, לא להפחידם, ולא ללמד אותם מושגים אשר יהיה להם קשה לתפוס.

הכנו ומצאנו עבורכם מספר סרטונים אשר יעזרו לילדים לעבד את החוויה הרגשית של הצפירה, שיכולה להפחיד, את הרגש שיכולים לערר השירים או מהאווירה הכללית בבית,  אולם אינם נכנסים לעומק הלימוד.

כשיודעים לא מפחדים מצפירה

קישקשתא - כיצד לספר לילדים בצורה מותאמת על השואה

נועה מלמד וזאנה מדברת על הקשר בין מוסיקה ורגשות

במידה ותבחרו כן לדבר עם ילדיכם על הימים הללו לעומק להלן מספר הצעות שלנו לקריאה מקדימה עבורכם.

אתר משרד החינוך

בלוג של קלודי טל 

פרפרים – של התנועה הרפורמית

יום השואה- התייחסות של השפ"ח

לאלו שזמן הוא מצרך נדיר בימים אלו להלן סיכום בנקודות קצרות: 

 • יום השואה והזיכרון מביאים לפתחנו דיון בנושאים רגשיים ומורכבים. עבור הילדים, מדובר בהתמודדות קשה יותר שכן אין להם את הכלים, הנסיון והיכולת הקוגניטיבית להתמודד. 

 • ימים אלו מזמנים דיון בנושאים כמו מוות, רוע, מלחמה, זוועות, אימה, פחדים. לכם, ההורים ואנשי החינוך, יש תפקיד מאוד גדול בתיווך הנושא על מנת להפחית חרדות. הכילו את החרדות שעלולים לעלות, את אי ההבנות, את התהיות הכנות. -חשוב לתת לגיטימציה לכל שאלה, תהייה,  חשש שעולים.  יש חשיבות בבחירת המילים שלכם וחשיבות גדולה אף יותר ליצירת מרחב ושיח מוגן לילדים. 

 • ילדים אינם חזקים בדיבור כמו מבוגרים. גבו את הפעילות והשיח ביצירה בביטוי אישי (פסל, ציור, המחזה ועוד) 

 • תגובות הילדים יכולות להיות מגוונות החל מאדישות ועד צחוק והומור- תגובות אלו אינן משקפות את אי הבנתם או זלזול אלא הן לעיתים קרובות מנגנוני הגנה. 

 • הגישה הכללית המומלצת היא של סיפור חוויות תוך הימנעות מלתאר מצבים קשים ובד בבד הדגשה של סיפורים מעוררי תקווה, השרדות, הצלה, אומץ וטוב לב. - ניתן ומומלץ להתחבר לכוחות של הילד- "כשאת/ה מפוחד/ת- איך את/ה מתגבר/ת?"

 • שימו לב לתגובות הילדים אחרי השיחה. לא מדובר על תגובה מיידית כי אם בימים הבאים. 

 • חשוב להכין את הילדים לצפירה. הצפירה נועדה להזכיר לנו לזכור ולכבד. 

 • חשוב לזכור כי בגילאים הצעירים תחושת הזמן מאוד שונה ולא רציפה. לכן גם אם נרחיק את האירועים "פעם/ מזמן/ רחוק רחוק" מושגים אלו לא בהכרח ירחיקו את החוויה מעולם המיידי של הילדים. 

 

​להלן המלצות של ספרים: 

 1. למה לנפתלי קוראים נפתלי- כתבה ואיירה אלונה פרנקל.

 2. המגרה השלישית של סבא- כתבה ואיירה ג'ודי טל-קופלמן. 

 3. הדובי של פרד- כתבה איריס ארגמן, אייר אבי עופר. 

 4. ילד כוכב- כתבה רשל אופפטר, איירה אוליביה לטיק. 

יום העצמאות בבית

יום העצמאות הוא יום של חגיגה, תחושת ביחד לאומית וגאווה. השנה יום העצמאות אשר ייחגג בבתים מזמן לנו לחבר לילדים את עולם הבית שלהם ולהקבילו למונחים הלאומיים והגדולים. 
כך, נוכל לדבר עם הילדים על נושא העצמאות דרך העצמאות  האישית של הילדים. 
להלן מספר רעיונות בנושא: 

 1. חפשו ציורים ותמונות של הילדים מגילאים שונים. בדקו איתם כמה הם רואים שהם התקדמו, התפתחו גדלו. ילדים שמתלבשים לבד, נגמלו מחיתולים, כל אלו דוגמאות טובות לדבר על מונח העצמאות במישור שהילדים יכולים להתחבר ולהבין אותו.   אתם יכולים גם לבחור את האתגר החדש של העצמאות, בחרו יחד עם הילדים דבר שהם היו רוצים לעשות לבד ולהצליח בו. תכננו דרך איך מתאמנים על זה, איך נדע שהצלחנו. להלן שני דגשים חשובים: נסו לא להגדיר זמנים שכן לכל ילד ייקח זמן שונה לרכוש את המיומנות. עודדו על הניסיונות של הילד וההתאמנות ולא רק על ההצלחה. בשיחה ובתמונות ניתן לדבר על כך שגם מדינת ישראל יצאה לעצמאות לפני 72 שנה וגם לה לקח זמן ללמוד לשכלל ולפתח את כל מה שיש לנו היום בארץ... 


   

   

 2.  כדי להקביל את הבית הפרטי שלנו לבית שהוא המדינה יש צורך להבין מהו בית בשביל הילדים: לרוב הילדים בית יסמל מקום בטוח, מקום שנעים לי להיות בו. שאני אוהב אותו וקשור אליו (גם את המרחב הפיסי וגם את האנשים הנמצאים בו) מתוך השיח הזה נושא הבית יכול לקחת אותנו גם לשיח של אחריות:
   

 3.  א. מה היא האחריות שלי בבית? מה אני יכול לעזור ולתרום לניהול ותפקוד הבית? איזה אחריות כבר יש לי (סידור צעצועים? כביסה, לפנות אחרי את הצלחת שלי) לכעל בני הבית יש אחריות על מרחב הבית כך שהוא יהי נעים, מסודר, מאפשר חיים.   גם ברמה הארצית, מה יכול להיות התפקיד שלנו כבית? להשאיר אחרינו מסודר כשאנחנו הולכים לגינה/טיול/ קניות. למחזר? כיצד אנחנו כילד/ה או כמשפחה יכולים לשמור על הטבע והסביבה כמו שאנו שומרים ולוקחים אחריות על הבית? 

ב. כדי שכולנו נסתדר בתקופת הקורונה שכולנו יחד בבית זה דורש מאיתנו להתפשר, להתחשב, לכבד את כל מי שגר איתנו בבית. מה זה דורש ממני? מתי קל לי לכבד ולהתחשב ומתי ממש קשה לי? ניתן להקביל את זה לאדיבות, עזרה הדדית וסבלנות באספקט הרחב המדיני או אפילו השכונתי/יישובי.  חשבו עם הילדים אילו יוזמות שמעתם אתם המבוגרים או הילדים על עזרה לאחרים וסבלנות בזמן הקורונה ובכלל? (קניית מצרכים למבוגרים, אי הליכה לגן שעשועים כדי לא להדביק אנשים אחרים, הכנת חלות למבוגרים, פסח עם דלתות פתוחות, הליכה עם מסכות ועוד) חשבו עם הילדים האם הם יכולים לחשוב על משהו אחד שהם יכולים לעשות כדי לשמח שכן/ חבר/ סבא/ סבתא או זר. ניתן להכניס כאן מושגים של והדרת פני זקן, מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך, ואהבת את חברך כמוך ועוד.


דרך נוספת לחגוג את יום העצמאות היא דרך עולם של הילדים. יום העצמאות הוא יום היום הולדת של המדינה! הכינה לה ברכות, שירו שירים, ריקדו ריקודים והכינו לה עוגה

להלן מספר רעיונות והצעות לפעילות בנושאים לעיל: 

לבד על המרבד- מאפשר שיח על הגבולות שלנו והצורך לכבד גבולות של אחרים (התחשבות, מרחב אישי) 

הבית של יעל-  ליעל ממש חשוב למצוא בית שירגיש לה נוח, שתהייה לה בו פרטיות, מרחב בטוח ומוגן.. 

דירה להשכיר- מי השכנים שלנו, עד כמה חשוב להסתדר עימם. 

מירי צללזון- תפרחת פרחים

מירי צללזון- על דגלים

 מירי צללזון- סיפור ליום העצמאות

מירי צללזון- רעיון ליצירה ושיר אחרי: היונה

משחק לוח ליום העצמאות

פאזל של דגל המדינה

יצירת מגן דוד מענפי רוזמרין

פעילות תנועה עם דגלים לגיל הרך

שבשבת ליום העצמאות 

חוברת עבודה ליום העצמאות

לחצו כאן

הכינו עם הילדים בתים מקרטון וגלילי נייר

שירי ריקודי עם עם הנחיות לגיל הרך: נולדתי לשלום

שירי ריקודי עם עם הנחיות לגיל הרך: תפקחו את העיניים

שירי ריקודי עם עם הנחיות לגיל הרך: ארץ ישראל שלי יפה וגם פורחת

מחרוזת שירים ליום העצמאות

מחרוזת שירים ליום העצמאות 2

פרפר נחמד ליום העצמאות

רעיונות משרד החינוך ליום העצמאות

יום העצמאות בגן (נכתב על ידי הקהילה הרפורמית)

איך מציירים דגלים

משחק דגלים שמפתח עבודה על מספרים

עדידוש מלמדת מצעד דגלים

עדידוש בפעילות יצירה בעקבות השיר ארץ ישראל שלי יפה וגם פורחת

עדידוש פעילות יצירה של יונה מיוחדת